Core & Box

soutěž: Bytový dům pro 21.století, CENTRAL GROUP a.s. 2009
ocenění:
2. cena

 

Core & Box je bytový dům pro 21. století, který lze postavit velmi rychle a prakticky kdekoliv za použití vysoké míry prefabrikace a s minimem mokrých procesů. Bytový dům se skládá z nosného jádra a ze zavěšených obytných boxů. Obytné boxy jsou navrženy ve třech velikostních variantách - S, M, L - jsou samonosné a samostatně tepelně izolované. Boxy jsou navzájem propojitelné a tím lze vytvářet byty o nejrůznějších velikostech, které mohou být složené z více boxů jak v horizontálním tak ve vertikálním směru. Jednotlivé boxy lze ze systému vyjmout, anebo lze na jádro připevnit nové modernější jednotky. Dále je možné celý box přemístit na jiné nosné jádro. To znamená, že byty se mohou měnit spolu s obyvateli, nebo se s nimi mohou dokonce stěhovat. Bytový dům Core & Box je možné umístit na pevnině nebo i na vodě. Systém Core & Box je velmi flexibilní a umožňuje vytvářet velké množství variant bytů podle aktuálních potřeb obyvatel.

 

hodnocení poroty:
Celkové řešení vychází z principu japonského metabolismu. Tento systém umožňuje vytvářet různé neopakovatelné kombinace. Porota oceňuje základní princip domu - zavěšené samonosné obytné boxy různých typů na železobetonovém komunikačním jádru. Díky různorodému seskupení jsou byty dobře prosvětlené. Porotu zaujala i ekologičnost řešení. Nedostatkem návrhu je absence výtahu a poněkud nepřesvědčivé dispoziční řešení. Grafické řešení je velmi kvalitní.

 

média:
ČKA http://www.cka.cc/souteze/vysledky/CG_Byt_dum
iDnes http://bydleni.idnes.cz/dum-ktery-tvori-bytove-boxy-mohou-se-stehovat-i-se-svymi-majiteli-1cg-/architektura.aspx?c=A100627_001811_architektura_rez
earch http://www.earch.cz/cs/vysledky-souteze-bytovy-dum-pro-21-stoleti
bydlení IQ http://www.bydleni-iq.cz/architektura-a-design/souteze/bytovy-dum-pro-21-stoleti/

 
facebook