Viladům Zlín-Paseky

soutěž: POROTHERM DŮM 2012 - 2013 na téma: Viladům v intravilánu obce
ocenění: Zvláštní cena Státního fondu rozvoje bydlení a Zvláštní cena Vydavatelství Business Media CZ
místo: Zlín-Paseky
návrh: 2012
investor: Stavyma s.r.o.

 

Situace
Navržený viladům se nachází v intravilánu obce. Jedná se o samostatně stojící objekt v obytné čtvrti. V dané lokalitě se nacházejí samostatně stojící rodinné domy z druhé poloviny 20. století a dále novostavby rodinných domů.

 

V současné době se výrazně zmenšuje velikost průměrné domácnosti a vélké procento již tvoří jednočlenné domácnosti. Viladům by doplnil danou obytnou čtvrť o nový typ bydlení právě pro malou domácnost. Navržený objekt plně vyhovuje současným nárokům na městské bydlení.

 

Koncept
Pro navrhování domu bylo zásadní využití svažitého terénu. Částečným zasazením objektu do svahu bylo dosaženo vyváženého poměru výkopů a násypů.

 

Při pohledu z ulice působí objekt jako rodinný dům a vizuálně tak nenarušuje okolní zástavbu ani výhledy do okolí. Díky ustupujícímu 2.np nepůsobí viladům příliš objemně. Při pohledu ze zahrady získává čtyřpodlažní dům příjemné měřítko svým členěním terasami a částečným obložením dřevěnými prkny. Většina okenních otvorů a terasy jsou orientovány na západ do zahrady.

 

Architektonické řešení
Využití jednotlivých pater je rozvrženo podle různých funkčních požadavků. Na úroveň vstupního podlaží je umístěn bezbariérový byt a veškeré společné zázemí, které je řešeno taktéž bezbariérově. O patro níže v 1. pp je umístěna dvojgaráž a navazující parkovací stání, sklepy a větší byt. Nejvyšší podlaží s velkou terasou a nejnižší podlaží s výstupem na terén jsou určeny pro bydlení.

 

Umístěním vstupu do "prostředního" podlaží a situováním parkovacích stání ve dvou výškových úrovních odpadná nutnost překonávat větší množsví schodů. Viladům nabízí dostatek soukromí pro všechny, diponuje dostatečným zázemím a poskytuje komfort rodinného domu na menší ploše. Ke každému bytu patří sklep a terasa, dále je zde společná místnost pro kola a kočárky. Terasy jsou částečně zapuštěny, aby byly chráněny před deštěm. V zahradě se nachází společná terasa s grilem pro letní posezení.

 

Hodnocení poroty
Objekt vhodným způsobem doplňuje stávající zástavbu samostatně stojících rodinných domů o nový typ bydlení - viladům s byty pro malou domácnost. Navržená budova na malé užitné ploše nabízí komfort rodinného domu a disponuje přitom veškerým nezbytným zázemím. Vtipným umístěním hlavního vstupu a nestandardním situováním parkovacích míst je výrazně redukována nezbytnost využívání vertikálních komunikací v budově. Díky ustupujícímu poslednímu podlaží pak budova ve vztahu k okolnímu prostředí získává odpovídající měřítko a v kontextu stávající individuální zástavby nepůsobí rušivým dojmem. Autor vynikajícím způsobem využil svažitého terénu zastavovaného pozemku a částečným zapuštěním objektu do terénu docílil mimo jiné i vyrovnané bilance výkopů a násypů. Projekt v maximální míře využívá komplexního cihlového systému Porotherm včetně malt a omítkovin.

 

média:
ČKA http://www.cka.cc/souteze/vysledky/porotherm-dum-2012-2013-na-tema-viladum-v-intravilanu-obce

 
facebook