Energeticky efektivní dům se skládanou střechou

soutěž:
POROTHERM DůM BRICK AWARD 2011 - 2012

 

Pro navržený dům je důležitý princip utváření jeho vnitřních prostorů. Díky různému úhlu zešikmení střechy existují v domě tři typy prostorů: společenský, soukromý a zázemí. Dům je ve svých dvou třetinách koncipován jako dvoupodlažní, z jedné třetiny jako jednopodlažní. Jednopodlažní část na jižní straně domu je převýšená do krovu a je vizuálně propojená s galerií ve druhém podlaží. Tato část domu je otevřená do zahrady a obsahuje společenské místnosti domu. V prvním podlaží doplňují společenskou část místnosti zázemí. Zázemí má světlou výškou 2,5 m a severní orientaci směrem k hranici pozemku. V druhém podlaží se nachází třetí typ prostoru - soukromé ložnice se zázemím. Místnosti jsou otevřené do krovu a podle funkce dané místnosti jsou buď s orientací východ/západ (ložnice) nebo sever (koupelna, šatna).

 

Dům je navržen jako středně velký komfortní rodinný dům pro rodinu se dvěma dětmi. V domě jsou umístěny tři ložnice, variabilní společenský prostor a dostatečné zázemí.

 

Dispozice domu vychází z prostorového principu jeho utváření.

 

Dům respektuje principy navrhování energeticky úsporných staveb. Tento energeticky efektivní rodinný dům má kompaktní tvar, orientace jednotlivých místností a velikost otvorů je volena s ohledem na oslunění jednotlivých světových stran. Dům využívá sluneční energii díky velkým proskleným plochám orientovaným převážně na jih a také na západ a východ.

 
facebook