Rekonstrukce rodinného domu v Uničově

místo: Uničov

projekt: 2015

realizace: 2016, zahrada: 2017

investor: soukromá osoba

fotografie: Michal Jenčo

Dům se nachází v zástavbě “německých” dvojdomků z 30. let, z nichž dnes jen již pár má původní vzhled.

Rodinný dům se skládá se ze dvou objemů. Stávající hmoty domu s šikmou polovalbovou střechou a z nového jednoduchého bloku přístavby. Původní dům jsme se stažili dostat do ještě “původnější” podoby. Cílem bylo přiblížit nový vzhled podobě z 30. let, kdy měl dům menší okna a opticky zvýrazněnou verandu.
Oproti tomu přístavba působí čistě současným dojmem, s původním domem je propojena použitím stejných materiálů (stejně jako garáž).
Přístavba je umístěna na terénu a je přímo propojená se zahradou. Společenská část domu v přístavbě je výškově oddělena od soukromé části v původním domě přibližně čtyřmi schody.
Stávající objem domu je navržen jako čistá bílá hmota se světle béžovými prvky, střecha zůstává původní (červená pálená taška). Okna jsou v celém domě dřevěná. 
U přístavby jsou navrženy dvě stínící stříšky - stříška nad vchodem sloužící jako závětří a stříška nad západní části terasy chránící před prudkým letním sluncem (fotografie před realizací stříšek).
V přízemí stávajícího domu se nacházejí ložnice majitelů, pracovna a velká vstupní hala. Ložnice jsou orientovány na východ, každá disponuje vlastní koupelnou a šatnou. Do pracovny je možné vejít přímo z dámské ložnice. Pracovna bude sloužit i pro příležitostné přespání hostů. 
V přístavbě se nachází velký obytný prostor, kde se může scházet celá rodina. Obývací pokoj je propojen s terasou třemi velkými francouzskými okny. Prostor kuchyně, spíže a koupelny je dosvětlen světlovody.


 
facebook