Rekonstrukce rodinného domu ve Velké Bystřici

místo: Velká Bystřice, okres Olomouc
projekt: 2015
investor: soukromá osoba
 
Stávající rodinný dům se nachází na okraji obce Velká Bystřice v těsné blízkosti krajského města Olomouc. Dům se nachází v zástavbě samostatně stojících rodinných domů. Majitelé žijí v domě již několik desítek let a velkou výhodou domu je pečlivě udržovaná velká zahrada. Dům zahrnuje dvě bytové jednotky.
V bytě ve 2. podlaží se změnili majitelé a to podnítilo zájem o rekonstruci domu, aby odpovídal současnému životnímu stylu a možnosti rodinného bydlení. Architektonická studie má ověřit zejména možnost využí druhého podlaží jako bytu pro rodinu s vynaložením adekvátních finančních prostředků na rekonstrukci (aby rekonstrukce nebyla dražší a náročnější než realizace novostavby rodinného domu). 
 
V dané lokalitě se nachází směsice "typických” domů pro 60. - 80. léta 20. století. V poslední době přibyl i nový rodinný dům nevýrazné architektonické formy. Cílem rekonstrukce bylo dát domu současnější vzhled, ale bez zbytečných barevných nebo tvarových výstřelků. Dům má svým vzhledem i nadále zapadat do okolí.
 
Vzhledem k tomu, že bude dům využíván jako dvougenerační a je nutný dojezd do práce autem, je nutné vybudování dvou garážových míst. 
 
Navrženou formu rodinného domu tvoří dvě hmoty - stavající rodinný dům a "box” vstupní haly s nástavbou. Stávající objem domu je navržen jako čistá bílá hmota s šedými prvky (sokl, klempířské výrobky, střešní krytina). Nová část domu je přiznaná a materiálově oddělená. Přístavba bude obložena dřevěnými prkny, které budou postupně šednout. Garáž je navržena jako jednoduchý bílý kvádr, nestrhává na sebe zbytečně pozornost. Vzhled domu je laděn do kombinace "bílá-šedá-přírodní dřevo”. 
 
facebook