Rodinný dům v Horních Kounicích

místo: Horní Kounice, okres Znojmo

projekt: 2014

realizace: 2016

investor: soukromá osoba

fotografie: Michal Jenčo

Parcela je rozdělena na část zastavitelnou a část, která je součástí zemědělského půdního fondu, kde není možné stavět. Dům i na něj navazující provozy byly umístěny do jižní zastavitelné části pozemku. Vlastní dům je umístěn do jihovýchodního cípu pozemku.
Příjezd na pozemek je možný z celé jižní strany. Před domem jsou umístěna tři parkovací stání zpevněná zatravňovací dlažbou. Parkovací plocha je propojena chodníkem s hlavním vstupem do domu, ke kterému vede pěší chodník. U vstupu na pozemek je v oplocení pozemku (pevná zídka) navržen prostor pro popelnice a poštovní schránku. Na zahradu je možný vjezd bránou, která se nachází v ose vedení vody do vodojemu.
Terasa u domu je propojena s pobytovou částí zahrady, kde se nachází bazén, zahradí domek se saunou, kryté posezení a ohniště. Zastavitelnou část pozemku ze západu uzavírá dílna s garáží, ke které je možný příjezd z komunikace před pozemkem.

Rodinný dům je jednopodlažní s obytným podkrovím s vikýřem. Dům tvoří základní hmota se sedlovou střechou a menší část s plochou střechou, která je orientována do zahrady. Do sedlové střechy je zasazen vikýř s navazující terasou. Tato podkrovní část slouží jako prostorná pracovna obou majitelů domu. Na podkrovní prostor navazuje nevytápěná půda.
Průčelí domu je pohledově dotvořeno orámováním plochy mezi garáží a vstupem do domu. Uvnitř orámování je navržen dřevěný obklad. Toto orámování vytváří kryté závětří domu, které umožňuje pohodlný vstup do domu.
Fasáda kolem terasy, ve které jsou umístěna velká okna obytných místností je zútulněna použitím dřevěného obkladu. Terasa je krytá před pohledy z okolí, zároveň je vystavena příjemnému západnímu slunci.

Navržený rodinný dům bude v první fázi svého užívání sloužit pro rodinu s dítětem. Jeho uspořádání však umožňuje i budoucí užívání bez dětského pokoje, který je možno uzavřít a nepoužívat (a zároveň nevytápět).
V přízemí je navržena vlastní obytná část domu vč. veškerého zázemí, v podkroví je umístěna prostorná pracovna, která může být využívána i jako hlavní místo pro práci obou majitelů domu.
Zázemí domu je orientováno do ulice, naopak všechny obytné místnosti mají okna do zahrady.
 
facebook