Rodinný dům v Doubravách

místo: Doubravy
projekt: 2014
investor: soukromá osoba
 
Zadáním bylo navrhnout rodinný dům v obci Doubravy. Požadavkem investora bylo vytvořit praktický a zároveň esteticky citlivý dům. Dalším z důležitých požadavků byla také orientace domu do zahrady a propojení domu s velkou terasou a zahradou.
 
Na parcele momentálně stojí stávající dům, který bude zbourán. Uliční zástavba je rozvolněnější. Dům je svým uličním průčelím orientován na jihovýchod. Obytná část se otevírá k severozápadu až západu a směřuje směrem do zahrady. Na obytnou část navazuje velká terasa s pergolou. Dům je půdorysně posunut vzhledem ke stávajícímu objektu. 
 
Součástí je také garáž pro jedno auto, před garáží se nachází jedno parkovaní stání. Dům je oplocen pomocí gabionů. Branka a brána budou kovové. Popelnice jsou umístěny ve výklenku plotu.
 
Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím. Nadezdívka domu je dostatečně vysoká kvůli komfortnímu používání podkrovních prostorů. Tvarově objekt koresponduje se stávajícím objektem - délka uličního průčelí, sedlová střecha. Půdorysně je objekt rozšířen přístavbou obýváku k hlavní hmotě objektu. Nad obývacím pokojem je pultová střecha. 
 
Navržený dům bude sloužit pro rodinu s dvěma dětmi. Požadavkem proto byly 3 ložnice a jedna pracovna. Dále je v podkroví je umístěn malý pokoj pro hosty.
Do domu se vstupuje přes kryté závětří - stříšku, která navazuje na vystupující hmotu garáže a technické místnosti.
V zádveří je umístěna velká vestavná skříň. Na vstupní halu navazuje vstup do pracovny a na druhé straně vstup ke koupelně a technické místnosti. Z technické místnosti je možné projít do garáže.
 
Vstupní prostor a obytný je oddělen dvěma výškovými stupni. Na vstupní prostor navazuje schodiště, které je otevřené do obytného prostoru. Prostor pod schodištěm je plně využit - ze strany technické místnosti jako úložné prostory, z obytného prostoru jako knihovna. Kuchyně a obývací pokoj jsou od sebe prostorově odděleny. Nad jídelnou je prostup stropem do podkroví. Na prostorem jsou umístěny dvě střešní okna. Součástí kuchyně je také spíž. Prostor jídelny a obývacího  pokoje je od sebe oddělen objektem krbu. Krbová vložka je rohová, vedle ní se nachází nika na dřevo. Obytný prostor je maximálně propojen velkými okenním otvory s terasou a  zahradou. Obývací pokoj je přisvětlen podélným okem nad sedací soupravou.
Ložnice jsou umístěny v podkroví. Jedná se o dva dětské pokoje, ložnici pro rodiče a malý pokoj pro hosty. Koupelna  a toaleta jsou odděleny. Na ložnici rodičů navazuje prostorná šatna.
 
facebook