Rodinný dům v Popovicích u UH

místo: Popovice u Uherského Hradiště
 
projekt: 2016
 
realizace: 2018-2019
 
stavební firma: Papp spol. s r. o.
 
truhlářské práce: truhlářství Snopkovi, kuchyň studio Akrees
 
investor: soukromá osoba
 
fotografie: Jan Ryšavý

 Zadáním bylo poměrně neobvyklé - navrhnout rodinným dům pro stárnoucí rodiče, který bude za několik desítek let sloužit také “na stáří” pro jeho majitelku. Životní styl “prvních obyvatel domu” a budoucích obyvatel domu je diametrálně odlišný, proto bylo potřeba navrhnout dům, který bude vyhovovat současným i budoucím obyvatelům. 

Dům musí být maximálně propojený se terasou a pamatovat na propojení s užitkovou zahradou, zároveň musí umožnit pohodlné ubytování rodinných návštěv a prostory by měly působit otevřeně a velkoryse. 

Pojetí domu je inspirované zahraničními zkušenostmi své majitelky. Pro současné i budoucí obyvatele domu platí, že dům musí být pohodlný, pro běžné užívání (tedy kromě návštěv) jednopodlažní a musí poskytovat dostatek soukromí pro všechny obyvatele, protože zde budou trávit velkou část svého času, když již nebudou chodit do práce. 

Dům je umístěn na krásném místě se severním výhledem do ulice na kostel a s jižním výhledem do obrovské zahrady. 

Rodinný dům a se skládá z hlavního objemu domu s podkrovím, z průjezdu-garáže, která je osazena níže a z kvádru obývacího pokoje, který je propojený se zahradou.

Závětří domu je tvořeno výrazným červeným rámem, který chrání proti povětrnosti, zároveň je zde umístěna poštovní schránka a případné přípojkové skříně.

Závětřím vstupujeme do hlavní hmoty domu, tradičního domu s obytným pokrovím. Směrem do zahrady je do tohoto objemu zapuštěná krytá terasa, která slouží k celoročnímu užívání. Zapuštěná terasa je chráněná proti povětrnostním vlivům, je zde umístěna letní kuchyně a zároveň “zapuštění” slouží jako přirozené stínění velkých prosklených ploch do kuchyně. Směrem na jihovýchod je z domu “vytažen” obývací pokoj, který je maximálně prosklený a je bohatě prosluněný jižními až západními paprsky.

 
facebook