Rodinný dům v Pouzdřanech

místo: Pouzdřany, Jižní Morava
projekt: 2016
investor: soukromá osoba
návrh zahrady: Alena Mynarčíková
Rodinný dům v Pouzdřanech představuje moderní rodinné bydlení na vesnici. Stavba se nachází na úzkém, dlouhém pozemku s krásným výhledem na obě strany. 
Dům je navržen přízemní se sedlovou střechou, aby zapadl do krajinného rázu. Dům bude obývat rodina s malými dětmi, obytný prostor bude v létě rozšířen o terasu a pobytovou část zahrady. Z exteriéru působí dům “vesnicky”, zapadá do okolí; interiér je oproti tomu velmi současný, otevřený a poměrně neobvyklý.

Dům je umístěn na velké parcele protáhlého tvaru. Na jihu je vidět Pálava, na severu - za zahradou - se nachází Pouzdřanská step - Kolby. V dané lokalitě vzniká nová zástavba rodinných domů.  Před domem se nachází větší zpevněná parkovací plocha. V blízkém okolí nejsou parkovací stání, proto bylo nutné na pozemek umístit i parkovací místa pro návštěvy 

Rodinný dům má zcela tradiční vzhled - přízemní budova s nízkou nadezdívkou a sedlovou střechou. Fasáda je navržená v bílo-šedé kombinaci, střešní taška je klasická červená. 
Závětří domu a venkovní sklad je hranolem připojeným ke hmotě domu. V domě již nezbylo místo na garáž, proto je zde sklad pro sportovní potřeby a jiné vybavení. Dům je doplněn stínícími stříškami, které zároveň chrání proti dešti. Vstupní závětří je řešeno jako mělký zapuštěný prostor chránící proti větru a dešti.

Dispozice je oproti “klasickému vzhledu” poměrně neobvyklá. Dům je příčně rozdělen na tři zóny - východ: rodiče, centrum: společný prostor, západ: děti.
Centrum domu tvoří obytný prostor částečně převýšený do krovu. 

Na obytný prostor navazuje část domu sloužící především rodičům - ložnice, menší koupelna a pracovna, která je určena zároveň pro přespávání návštěv.
Na západní straně se nacházejí dva dětské pokoje a velká koupelna. 
Všechny obytné místnosti jsou se zahradou propojeny velkými francouzskými okny.
Malým “bonusem” v pokroví je galerie, která může sloužit pro přespávání početnějších návštěv nebo jako herna pro děti. 
 
facebook