Rodinný dům v Rakové

místo: Zádveřice-Raková
projekt:
2011
investor: soukromá osoba

 

Zadáním bylo vytvořit studii novostavby malého jednopodlažního rodinného domu o zastavěné ploše do 150 m2. Dům je situován na pozemku s krásným výhledem na přilehlý ovocný sad a na okolní kopce.

 

Pozemek se nachází na hranici intravilánu obce a mírně se svažuje jižním směrem. Dům je umístěn ve východní části pozemku. Umístěním domu ke kraji pozemku zůstává velká část zahrady volná, vhodná pro volnočasové využití a pro zahradní úpravy. Na dům navazuje kryté parkovací stání. Umístění a dispozice domu respektuje principy orientace pasivních domů ke světovým stranám a také zachování výhledů do okolí.

 

Dům je dispozičně rozdělen na dvě části - společenskou a klidovou. V klidové části jsou umístěny dvě ložnice, koupelna a toaleta. Velká obytná místnost společenské části domu v sobě zahrnuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Na severovýchodní straně domu je umístěno technické zázemí. Obytné místnosti se otevírají francouzskými okny na jihozápad do zahrady. Velká obytná místnost je otevřená do krovu. V klidové části a místnostech zázemí je světlá výška 2,5 m.

 

Dům je jednopodlažní se sedlovou střechou o nízkém sklonu, tvoří jej kompaktní hmota, z níž vystupuje ložnicová část. Fasáda bude bíle popř. světle šedě omítnuta, část fasády bude obložena dřevěným obkladem, okna a dveře jsou dřevěné.

 
facebook