Rodinný dům ve Starém Městě u Uherského Hradiště

místo: Staré Město u Uherského Hradiště
projekt: 2014
investor: soukromá osoba
 
Parcela se nachází v centru obce Staré Město. Dům je vsazen mezi řadovou uliční zástavbu. Na východní straně již dům stojí, západní strana bude pravděpodobně také časem zastavěna. Orientace pozemku je - sever jih. K jižní straně dům přiléhá svým uličním průčelím. Od komunikace je objekt oddělen pásem zeleně, proto hluk z ulice není tak výrazný. Soukromá pobytová část je orientována do zahrady. Dům plně využívá šířku daného pozemku. Garáž poskytuje průjezd do zahrady. Na konci zahrady stojí dílna. Pozemek je oplocen - u pergoly se jedná o zděný plot, na zbytku pozemku bude plot z dřevěný latí. Terasa je částečně  zastřešena velkou pergolou. Na terasu navazuje bazén.
 
Dům je dvoupodlažní s mírnou sedlovou střechou, tak aby zapadal do uličního průčelí. Z ulice objekt tvoří jedna hmota, která je rozčleněna šedými pásy mezi okny. Ze strany zahrady je objekt členitější - pravá ustoupená část objektu je odlišena barevně - vyniká tak hmota vystupující do zahrady. Výrazným prvkem je terasa s pergolou, které vybíhají od domu do zahrady. Výraz domu ovlivňují použitá rohová okna.
 
Do domu se vstupuje přes kryté závětří, které odděluje od ulice otvor s kovovými lamelami, připomínající použité hliníkové žaluzie. V předsíni je umístěna velká vestavná skříň, botníky a háčky na kabáty. Z předsíně vstupujeme do velkorysého obytného prostoru. Schodiště do 2.NP je otevřené, doplněné knihovnou a krbem. Na krb navazuje sezení, které je tvořeno nízkým parapetem oken.
 
Obytný prostor navazuje velkými francouzskými okny na terasu. Jedno okno je fixní, druhé posuvné. Díky prosklení rohovým oknem, přichází do interiéru i západní světlo. Terasa je zastřešena kovovou pergolou s průhledným sklolaminátem. Na terase bude  jak stůl, tak sedací souprava. Kuchyňská linka je řešena s ostrůvkem. Na kuchyň navazuje malá spíž. Ložnice rodičů je umístěna v přízemí a tvoří samostatnou část s koupelnou a šatnou. Tato koupelna slouží také jako toaleta pro případné hosty. Ložnice je dle požadavku investora minimální. 
Ve druhém podlaží se nacházejí dětské pokoje, pracovna, koupelna a domácí práce. Jeden dětský pokoj je orientován na jih, druhý na sever - tento požadavek vznik z důvodu umělecké činnosti jeho obyvatele. Pracovna je osvětlena jak z jihu, tak ze severu. Všechny tři pokoje jsou velké s dostatečnými úložnými prostory. K pokojům náleží koupelna s vanou a také sprchovým koutem. V místnosti domácích prací je umístěna pračka, sušička a další úložné prostory. Na chodbě se nachází výlez na půdu.
 
facebook