Vila v Brně - Masarykově čtvrti

místo: Brno - Masarykova čtvrť

projekt: 2016

investor: soukromá osoba

návrh zahrady: Krajinka - Klára Stachová

Stávající rodinný na ul. Hlávkově již nevyhovuje současným požadavkům na bydlení, stavebně-technický stav objektu je špatný a ani nákladná rekonstrukce by neumožnila bydlení přesně podle představ jeho budoucích obyvatel.
Proto se majitelé rozhodli dům zbourat a postavit dům nový, který zároveň lépe naváže na velkou zahradu, která je asi největší výhodou dané parcely.
Nově navržená vila navazuje některými prvky na prvorepublikovou architekturu, působí útulným dojmem a není přehlídkou nejnovětších trendů v architektuře.
Tvar vily je dán požadavkem na protažení do zahrady, na dostatečný prostor na parkování a na zmenšení hmoty domu směrem do ulice. Dům je horizontálně rozčleněn na tři hmoty - sokl, který splyne se zahradou, společenská část domu s cihelnou fasádou a třetí - soukromá část domu s ložnicemi - se smetanovou fasádou, která dům opticky odlehčuje. 
Materiálové řešení domu je spíše tradiční, protože dům má podle požadavků majitelů působit příjemným útulným dojmem. Materiály obou podlaží se opticky propojují - mezi okny v 1. np se nacházejí pásy smetanové omítky a ostění oken ve 2. np jsou rámovány cihelným páskem. Červeno-béžová barevnost je doplněná lakovaným kovem v odstínu dubového dřeva.
Směrem do ulice je dům doplněn rámováním závětří a směřem do zahrady prosklenou zimní zahradou. Okna jsou vždy členěná, aby zde nevznikaly nedělené velké prosklené plochy.
Zahradní altán bude mít naopak dřevěné obložení.

 
facebook