Přestavba bytu v Brně - Králově Poli

místo: Brno, Královo Pole
realizace: 2012
investor: soukromá osoba
 
spolupráce:
stavební práce: svépomocí
truhlářské práce: Truhlářství Zlín
elektřina: Elmoda - elektromontáže Dražan
fotografie: Robert Žákovič, Michal Jenčo
Řešený byt se nachází v malobytové kolonii města Brna v Králově Poli z let 1931-1933, jejímž autorem je významný brněnský architekt Josef Polášek.  Z původního charakteru stavby se však v bytě téměř nic nezachovalo, byla proto navržena kompletní rekonstrukce bytu. 
 
Původní dispozice bytu – obytná kuchyň a ložnice – nevyhovovala nárokům na bydlení mladého páru. Obytná kuchyň byla jako hlavní obytný prostor bytu příliš malá, naopak ložnice byla zbytečně velká. Navrhli jsme proto změnu dispozice bytu, kdy došlo k vytvoření velkého otevřeného obytného prostoru a minimální “ložnice”. Z původního bytu o ploše cca 45 m2 se stal příjemný otevřený plynoucí prostor.                                        
 
Otevřeného prostoru jsme docílili zbouráním části příčky mezi dvě místnosti; původní ložnice je rozdělena na dvě části. Timto vzniká poměrně velký prosluněný obytný prostor, ze kterého je přístup na balkón. Prostor ložnice je minimalizován na niku pro postel a velkou vestavnou šatní skříň. Otevřením prostoru vzniklo dostatek místa pro kuchyňskou linku a velký jídelní stůl, kde se mohou sházet četné návštěvy. Dominantním prvkem obytného prostoru je velká knihovna, kterou lemují po obou stranách „skryté“ dveře – jedny do malinké místnosti s kotlem a pračkou, druhé na chodbu. Na protější straně obytného prostoru je umístěna rozkládací sedačka doplněná originálmíni konferenčními stolky. Dva stolky je možno složit do libovolných tvarů. Z obytného prostoru je přístup na balkon, na jehož podlaze je položen dřevěný rošt. Balkon je velmi úzký, proto zde nebylo možné umístit standardní nábytek. Venkovní nábytek je řešen na míru ze stejného materiálu jako podlahový rošt. 
Byt je vybaven atypickým bílým nábytkem, který je zabudován do připravených výklenků.
Netradičně je řešena také koupelna; původní dispozice koupelny byla zcela změněna. Dřívejší výklenek, kde byla umístěna toaleta dnes slouží jako sprcha, která volně navazuje na prostor koupelny. Koupelna je taktéž laděna do světlých barev, baterie a doplňky jsou v barvě černé. V koupelně nejsou navrženy obklady; dlažbu v dezénu dřeva doplňují bílé stěny s omyvatelným nátěrem.
Rozsáhlou rekonstrukcí vzniklo příjemné městské bydlení, kde je na malé ploše umístěno vše, co majitelé pro své bydlení požadovali.
 
facebook