Rodinný dům ve Hvozdci

místo: Hvozdec u Veverské Bítýšky
projekt: 2015
investor: soukromá osoba
návrh zahrady: krajinka - Klára Stachová
Zadáním bylo navrhout pohodlný jednopodlažní rodinný dům, který skýtá dostatek soukromí pro své obyvatele. Dům je navržen pro manželský pár, psa a kočku. Vzhledem k tomu, že je pozemek poměrně velký, je dům poměrně členitý, aby svým měřítkem dobře zapadl do vesnické zástavby. Zároveň vytváří členitost domu různá soukromá zákoutí. 
Rodinný dům a se skládá z několika objemů. Vlastní rodinný dům je tvořen kvádrem s nízkou sedlovou střechou. Tento kvádr je bílý, je prolomen okenními otvory, které jsou zastíněny buď stříškou nebo slunolamem. Okna a stínící prvky jsou navrženy v antracitovém odstínu kovu. Východní štít domu má v sobě určité zapuštění, které chrání terasu před deštěm a povětrností. 
Na jižní straně je k domu připojen malý kvádr, kde se nachází vstup do domu a část technické místnosti. Tento kvádr je obloženen fasádními deskami parklex, jejichž barevnost a textura je dána dřevěnou dýhou, kterou mají v sobě zalisovanou. Okna na celé jižní fasádě mají nízký parapet, který je v interiéru rozšířen a slouží na sezení. 
Na severní fasádu se přimyká druhý kvádr, tentokrát větší, protože obsahuje hlavní ložnici domu vč. šatny a koupelny. Tento kvádr je také obložen fasádními deskami parklex.
K domu patří ještě dva objekty - jednoduchý bílý kvádr dvojgaráže s úložnými prostory a zahradní pavilon, který je tvořen jednoduchým betonovým objektem v zahradě. Zahradní pavilon se jakoby lehce vznáší nad terénem. 
Letní pavilon, který se nachází přibližně uprostřed zahrady, je určen hlavně pro větší společnost, pro různé oslavy a letní grilování. Centrální část je zastřešená a navazují na ni dvě boční terasy. V centrální části se nachází letní kuchyň, která disponuje přívodem vody, grilem a úložnými prostory. Dále se zde nachází menší sklad nábytku a malá koupelna. Aby nebyl zahradní pavilon využíván jen v létě, byla zde navržena malá sauna, která najde využití v ostatní roční období.
 
facebook