Rodinný dům ve Velké Bystřici

místo: Velká Bystřice
projekt: 2014
investor: soukromá osoba
 
Hlavním požadavkem investora bylo navrhnout tvarově čistý dům v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, tak by se dům co nejvíce otevíral do zahrady a na jih.
Pozemek se nachází v obci Velká Bystřice u Olomouce. Dům je do ulice orientován kratší vstupní fasádou. Před objektem je možné zaparkovat dva automobily. Na plochu před domem navazuje kryté stání na dvě auta. Objekt stání přechází do objektu skladu pro kola, zahradní nábytek a zahradní techniku. Volným polem přístřešku lze projet na zahradu. Stání pro auta  vytváří také soukromí na zahradě a hlavně na terase navazující na obytný prostor.
Dům je dvojpodlažní s plochou střechou. Hmota je odlehčena ustoupením druhého podlaží. Svým tvarem a otevřením se na jižní stranu dům splňuje principy pro pasivní standart domu. Na dům navazuje samostatně stojící přístřešek pro auta a sklad. Přesah střechy na jižní straně zajišťuje ochranu před přehříváním v letním období. Přesah střechy na západní straně slouží jako závětří. Ve 2.NP je přesah střechy řešen kovovou konstrukcí - slunolamem. Všechny velké okenní otvory jsou orientovány na jižní stranu. Na ostatních stranách jsou otvory minimalizovány a většinou poskytují osvětlení podružných prostorů - koupelny, chodby. 
Požadavkem investora byl propojený obytný prostor se schodištěm osvětlený, jak z jihu, tak ze severu. Schodiště je dále ještě dosvětleno oknem umístěným ve druhém podlaží nad schodištěm. Ze severu je obytný prostor osvětlen dvěma francouzskými okny po stranách schodiště. Pod schodištěm je umístěna knihovna. Jídelní a obývací část je oddělena stěnou, ve které je zabudován krb a prostor pro televizi. V obývacím pokoji je za sedací soupravou vytvořena nika, která opticky rozčleňuje prostor a je vhodná pro umístění tapety, obrazu nebo polic. 
Obytný prostor je propojen s terasou a zahradou velkými francouzským okny (od podlahy až ke stropu). Okno je trojdílné a krajní části jsou posuvné. Kuchyně navazuje na jídelní část. Je prosvětlena velkým oknem vedoucím na uliční fasádu. U kuchyně se nachází také spíž. 
Vstup do domu je přes zádveří s navazující šatnou. 
Ložnice rodičů je umístěna také v 1.NP. Disponuje samostatným zázemím - koupelnou a toaletou s klozetem a bidetem. Toaleta je přístupná z chodby také pro uživatele obytné části a hosty. 
V ložnici je umístěna vestavěná skříň a také malý pracovní kout. Přístup do technické místnosti je přes koupelnu.
Ostatní tři ložnice domu se nacházejí ve 2.NP. Ložnice mají k dipozici oddělenou toaletu a velkou koupelnu. Na jednu z ložnic navazuje šatna. Z ložnic je přístup na terasu. 
 
facebook